HEVESKÂRLAR

Heveskârlar adını verdiğimiz kolektif çalışma ve yazma grubu, yaptığımız “Heveskâr Seyirciler Aranıyor-Ben de Yazmak İstiyorum” adlı açık çağrıya cevap veren başvurular arasından seçilen on katılımcıdan oluşuyor: Maral Çankaya, Pelin Çifter, Ebru Demirci, Beyza Nur Doğan, Nilüfer Dönmez Pınar İmge Durukan, Zeynep Erdoğan, Beyzanur İyitütüncü, Aslı Sarıoğlu,  ve Zeynep Taç

2020 Ekim ve Aralık ayları arasında tiyatro sahnelerinde ve açık havada düzenlenen mekan temelli oyunlardan çevrimiçi oyunlara, ses ve kulak tiyatrosu gibi salgınla birlikte adı daha sık anılmaya başlayan dijital oyunlara dek birbirinden farklı içerik, yaklaşım ve türde yirmiye yakın performansı birlikte izledik. Çoğunluğu çevrimiçi gerçekleşen oyun sonrası buluşmalarımıza kimi oyunların yazar, oyuncu ve yönetmenleri, alanın deneyimli eleştirmen, yazar ve akademisyenleri konuk oldu.  Böylece salgın döneminde eksikliğini hissettiğimiz, hep yapmayı düşündüğümüz fuaye sohbetleri yeni bir yolla gerçekleşti. Heveskârlar ve oyunun üreticileri birbirleriyle sohbet etme, görüşlerini paylaşma ve birbirlerine oyun hakkında sorular sorma imkanını buldu.

Program boyunca katılımcılarla yeni, kolektif, yaratıcı eleştiri modelleri tasarlamaya çalıştık. Katılımcılar izlediğimiz oyunlar üzerine yazmanın alışageldik eleştirel formları kadar, eleştirel yazının deneysel ve kolektif yollarını da keşfettiler. Bir oyunun bıraktığı etkiyi, oyun aracılığıyla değişen duygusal ve düşünsel dünyalarını mektup, şiir, öykü, monolog, anı, günlük, izlenim ve sosyal medya paylaşımları gibi farklı ifade alanlarıyla birleştirdiler. Tiyatro yapıtıyla karşılaşmasını yaratıcı bir edime dönüştürmek için yapıtı değerlendirirken kendi sesine kulak vererek değerlendirmeye dahil etmek, katılımcıların gerçekten hevesle yaptığı bir iş oldu. Ortaya çıkan ürün çeşitliliğini, duygu ve ifade bolluğunu sevinçle karşıladık.

Kitapta yer almayan çalışmaları ise sitemizde paylaşıyoruz. Heveskarlar ile benzer türde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.