Kritik Kolektif’ten AÇIK ÇAĞRI: “Heveskâr Seyirciler” Yeni dönem katılımcıları aranıyor!

“Heveskâr Seyirciler” Yeni dönem katılımcıları aranıyor!

Salgınla beraber evlere kapanıp, tiyatrodan uzak kaldığımız ve çevrimiçi ortamlardan çıkamadığımız günler yavaş yavaş uzaklaşırken yeniden birlikte oyun izlemeyi, yüz yüze buluşmayı, birlikte düşünüp yazmayı özleyenler için bir davetimiz var!

Kritik Kolektif, ilkini 2020’de düzenlediği Heveskâr Seyirciler – Tiyatro Üzerine Yazma etkinliğinin yeni dönem katılımcılarını arıyor. Tiyatro yazarları Eylem Ejder ve Handan Salta’nın yürütücülüğünü ve eğitmenliğini yapacağı programın yeni dönemi, TheatreIST tarafından bu yıl ilki düzenlenen  “Theatre Showcase Turkey” (Türkiye Tiyatrosu Vitrini) etkinlikleri kapsamında 25 Mayıs-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Seçilen katılımcılar program kapsamında gösterilecek oyunları TheatreIST’in davetlisi olarak on yedi farklı ülkeden İstanbul’a gelecek tiyatro yazarları, eleştirmen, festival yönetmenleri ve gazetecilerle birlikte izleyecek.

Etkinlik hakkında

Oyunlara ve “Heveskâr Seyirciler” etkinliğine katılım ücretsiz olup, beş gün boyunca günde üç oyunun izleneceği programda izlediğimiz oyunlar hakkında konuşacak, tartışacak ve birlikte eleştiri yazıları yazmaya çalışacağız. Etkinlik, eleştirel yazının deneysel ve kolektif yollarını geliştirmeye açık olup katılımcıların yazınsal, işitsel, görsel ve dijital olanakları kullanmalarını ve her tür deneysel çalışmalarını teşvik eder nitelikte olacaktır. Buluşmalarımızda deneyimli tiyatro eleştirmeni, yazar, akademisyen ve tiyatrocularla bir araya gelme fırsatı bulacağız. Etkinlik ve oyunların dilinin Türkçe olacağı programda katılımcıların üreteceği bireysel ve ortak çalışmaların Türkçe dijital bir yayına dönüşmesi hedefleniyor.

Kimler Başvurabilir?

Tiyatroya ilgi duyan, oyun izlemeyi seven ve kolektif çalışmadan keyif alan herkes başvurabilir.

Başvuru ve belirlenen katılımcıların açıklanması

Başvuru için 21 Mayıs Cumartesi akşamına kadar kritikkolektif@gmail.com adresine kendinizi ve etkinliğe katılma isteğinizi anlatan dilediğiniz uzunlukta bir mektup göndermeniz yeterlidir. Başvuru sahiplerine 23 Mayıs Pazartesi sabahına kadar geri dönüş yapılacaktır.

Etkinlik detayları ve oyun takvimi belirlenen katılımcılarla daha sonra paylaşılacaktır.